Fizjoterapia dziecięca

Najczęstszym problemem u dzieci są wady postawy, które mogą powoli, ale nieodwracalnie prowadzić do zmian niemal nieodwracalnych . Dlatego warto zwrócić uwagę na ewentualne niepokojące objawy u dziecka i skorzystać z wizyty kontrolnej u fizjoterapeuty. Prawidłowa ocena wad postawy wymaga fachowej wiedzy, ponieważ każdy z nas jest zbudowany inaczej. Podczas wizyty fizjoterapeuta dokładnie zbada i oceni postawę dziecka, odpowie na pytania i dobierze odpowiedni plan terapeutyczny.

Fizjoterapia dzieci to proces kompleksowego usprawniania, który polega na normalizacji warunków fizycznych adekwatnych do wieku dziecka, etapu rozwojowego i schorzenia. Na każdym etapie terapii fizjoterapeuta dostosowuje ćwiczenia do indywidualnych potrzeb i możliwości dziecka, aby osiągnąć jak najlepsze efekty. Dlatego warto zdecydować się na indywidualną fizjoterapię dla swojego dziecka i zapewnić mu zdrowy rozwój.

Czym jest wada postawy?

Wada postawy to odchylenie od prawidłowej sylwetki, które nie tylko wpływa na kręgosłup, ale także na inne części ciała, takie jak tułów, biodra, kolana czy stopy. Jeśli zaburzenia nie zostaną w porę wykryte, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji w postaci niemal nieodwracalnych zmian.

 

 

Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych wad postawy i ich objawy:

 

  • Skolioza: Jest to deformacja tułowia obejmująca kręgosłup, tkanki otaczające oraz narządy wewnętrzne. Objawy to pochylenie tułowia w jedną stronę, wygarbienia na plecach, nierównomierne ustawienie barków i krzywe ustawienie miednicy.
  • Plecy płaskie: Charakteryzuje się spłaszczeniem fizjologicznych krzywizn kręgosłupa, co prowadzi do płaskiej klatki piersiowej i obniżonych barków. Wada ta powoduje zmniejszenie amortyzacji, co może przyczyniać się do powstawania zmian zwyrodnieniowych.
  • Plecy okrągłe: Charakteryzują się nadmiernym uwypukleniem w odcinku piersiowym kręgosłupa, co powoduje odstające łopatki i zapadniętą lub spłaszczoną klatkę piersiową.
  • Plecy wklęsłe: To wypchnięcie dolnego odcinka kręgosłupa do przodu, co powoduje przodopochylenie miednicy, odstające pośladki i przodujący brzuch.
  • Kolana koślawe: Polegają na ustawieniu kolan do środkowej linii ciała, a kostki przyśrodkowe są znacznie oddalone od siebie.
  • Kolana szpotawe: Występują, gdy między kolanami dziecka stojącego ze złączonymi kostkami przyśrodkowymi pozostaje szeroki odstęp powyżej 4-5 cm, co powoduje pałąkowate wygięcie na zewnątrz podudzi.
  • Płaskostopie: Jest to diagnoza, gdy większa powierzchnia stopy styka się z ziemią, a naturalne wysklepienie stopy jest załamane, co prowadzi do obniżenia łuków podłużnych i poprzecznych.
  • Stopa szpotawa: Charakteryzuje się skręceniem pięty do wewnątrz i oparciem jej na krawędzi zewnętrznej.
  • Stopa płasko-koślawa: Występuje w momencie obniżenia łuków podłużnych oraz poprzecznych z jednoczesnym odchyleniem pięty na zewnątrz i często występuje z koślawością kolan.

 

 

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wad postawy:

Co to jest wada postawy?
Wadą postawy nazywamy każde odchylenie od cech postawy prawidłowej dla danego wieku, płci, rasy czy budowy ciała, które wynika z patologicznych zmian w układzie ruchu. Wada postawy może mieć charakter strukturalny lub czynnościowy. Jest to stan, w którym kształt ciała jest niekorzystny dla organizmu, a utrzymanie pozycji stojącej wymaga nadmiernego wysiłku mięśniowego i może grozić zbyt wczesnym zużyciem narządu ruchu.


Czy wada postawy może zostać wyleczona?

Wada postawy może być korygowana w każdym wieku, ale najlepsze wyniki daje korekcja prowadzona przed zakończeniem dorastania.


Jak długo trwa rehabilitacja wad postawy?
Rehabilitacja wad postawy jest długotrwała i czasochłonna, niezależnie od wieku, w którym wada postawy się pojawiła.


Jak rehabilitacja może mi pomóc, jeśli mam skoliozę?

Rehabilitacja w skoliozie może zmniejszyć dolegliwości bólowe, poprawić ruchomość stawów, zmniejszyć napięcie mięśniowe oraz zmniejszyć wielkość skrzywienia.


Na czym polega rehabilitacja wad postawy?
Rehabilitacja wad postawy składa się z kilku elementów, w tym z ćwiczeń korygujących, pracy manualnej terapeuty, rozluźniania napiętych tkanek oraz pracy Pacjenta nad samodzielną korekcją postawy przed lustrem.


Jak poznam, że moje dziecko ma wadę postawy?
Można zaobserwować nierównomierne przecieranie się butów, asymetrię w ustawieniu podczas siedzenia, zaburzony chód, który może być utykający, niemiarowy bądź asymetryczny.


Od kiedy możemy zaobserwować wady postawy?
Wady postawy mogą pojawić się już od najmłodszych lat, ale także w wieku dorosłym. Większość wad postawy powstaje w trakcie fazy wzrostu ciała, dlatego wtedy najlepiej je dostrzec i można z nimi skutecznie pracować, osiągając najlepsze efekty terapeutyczne. 

Nasi specjaliści
Karolina Kwiatkowska
Osteopatka, Fizjoterapeutka
Agnieszka Czerska-Mańko
Osteopatka, Fizjoterapeutka
Izabela Bartosiak
Fizjoterapeutka, terapeutka NDT Bobath i PNF
Nasza lokalizacja
01-210 Warszawa
ul. Kolejowa 45/ U14
Godziny Pracy
poniedziałek - piątek: 8:00-21:00
Odwiedź nas
FaceBook Instagram Znany Lekarz Booksy
Wykonanie: DevilArt