Osteopatia

"Find it, fix it and leave it alone"
Andrew Taylor Still - twórca osteopatii

 

Osteopatia to rodzaj medycyny manualnej, która skupia się na holistycznym podejściu do zdrowia człowieka. Jej filozofia opiera się na założeniu, że ciało człowieka działa jako całość, a każda jego część jest ze sobą połączona i wpływa na siebie nawzajem. Osteopatia traktuje człowieka jako jednostkę, która jest zdolna do samoregulacji i samouzdrawiania, a rola osteopaty polega na wspomaganiu i stymulowaniu tych naturalnych procesów.

Zasady pracy osteopatii opierają się na trzech podstawowych założeniach:

  1. Ciało samo w sobie posiada zdolność do samoregulacji, samoleczenia i samoodnawiania. Osteopata w swojej pracy stara się pomóc pacjentowi w przywróceniu tej naturalnej zdolności organizmu.
  2. Struktura ciała wpływa na funkcję, a funkcja na strukturę. Oznacza to, że problemy związane z funkcjonowaniem ciała mogą wynikać z zaburzeń strukturalnych, takich jak skrzywienie kręgosłupa czy napięcie mięśni czy powięzi. Osteopata poprzez manualną pracę z tkankami miękkimi, stawami i kręgosłupem czy powięzią trzewną stara się przywrócić równowagę i poprawić funkcjonowanie organizmu.
  3. Ciało jest ze sobą połączone i działa jako całość. Osteopata bierze pod uwagę wszystkie aspekty zdrowia pacjenta i stara się znaleźć przyczyny problemów, a nie tylko łagodzić ich skutki.

Metody leczenia w osteopatii polegają na manualnej pracy z tkankami miękkimi, stawami i kręgosłupem, powieziami trzewnymi. Osteopata stosuje różnego rodzaju techniki, takie jak manipulacje, uciski, naciski i rozciąganie, w zależności od potrzeb pacjenta. Celem tej pracy jest przywrócenie równowagi w organizmie oraz poprawa funkcjonowania poszczególnych układów i narządów.


 

W trakcie pierwszej wizyty osteopata przeprowadza szczegółowe wywiady z pacjentem, w celu poznania jego stanu zdrowia i historii chorób. Następnie przeprowadza badanie manualne, w trakcie którego ocenia strukturę ciała, a także poszczególne układy, takie jak kostny, mięśniowy, krążeniowy, układ trawienny, oddechowy czy nerwowy. Na podstawie tych informacji osteopata dobiera indywidualny plan terapii, który będzie najskuteczniejszy dla pacjenta.


Osteopatia skierowana jest do osób z różnymi schorzeniami, zarówno ostrych, jak i przewlekłych. Osteopatia może pomóc w przypadku bólów pleców, bólów głowy, bólów stawów, bólów mięśni, zaburzeń trawienia, zaburzeń oddechowych, a także przy rekonwalescencji po urazach czy operacjach.


Osteopatia jest terapią bezpieczną i nieinwazyjną. Nie stosuje się w niej leków ani nie przeprowadza się zabiegów chirurgicznych. Osteopata korzysta jedynie z manualnych technik terapeutycznych, które są dobrze tolerowane przez pacjentów.


Osteopatia jest coraz popularniejsza w Polsce i na świecie. Coraz więcej osób zwraca się do osteopatów z problemami zdrowotnymi, a także w celu profilaktyki i poprawy ogólnego stanu zdrowia. Osteopatia jest szczególnie polecana osobom, które szukają holistycznego podejścia do swojego zdrowia, które uwzględnia nie tylko objawy chorobowe, ale także przyczyny ich powstawania.

Czy wiesz, że:

  1. Na studia Osteopatii przyjmowani są tylko magistrowie studiów fizjoterapii oraz innych kierunków medycznych.
  2. Studia Osteopatii trwają w Polsce ok.4-5 lat, dlatego osteopaci to osoby z wieloletnim stażem zarówno merytorycznym jak i praktycznym.
  3. Osteopaci to miłośnicy swojego zawodu, którzy ciągle poszerzają swoją wiedzę.
  4. Znaczna część studiów Osteopatii to zajęcia praktyczne polegające na utrwalaniu technik pracy osteopaty.
  5. Osteopata poszukuje przyczyny powstania bólu i pracuje u źródła jego powstania, a nie w miejscu jego wystąpienia.
  6. Szczegółowy wywiad osteopatyczny pomaga w prawidłowej diagnozie, stąd czasami pytania osteopaty mogą wydawać się specyficzne, ale każde z nich ma swój cel.


Osteopatia jest formą terapii manualnej, której głównym celem jest przywrócenie funkcji i równowagi w ciele poprzez skoncentrowanie się na pierwotnej przyczynie bólu.  


Osteopaci są przeszkoleni w trzech głównych filarach osteopatycznych:  

  • Filar strukturalny (korekcja kostno-stawowa i uwolnienie powięzi)  
  • Filar wisceralny (techniki trzewne)  
  • Filar kranio-sakralny (Techniki czaszkowo-krzyżowe)  

Korekty kostno-stawowe i uwolnienie powięzi mogą brzmieć znajomo, ponieważ są wykorzystywane przez fizjoterapeutów oraz chiropraktyków, powszechnie znane pod nazwą terapii manualnej.


 

Techniki trzewne stanowią formę delikatnej terapii manualnej mającej na celu ocenę  i poprawę funkcji narządów trzewnych, poprzez mobilizacje ich układu zawieszenia, powięzi i więzadeł, które bezpośrednio łączą się z układem mięśniowo-szkieletowym. Zwiększone napięcie w trzewiach i ich tkance łącznej może bezpośrednio powodować problemy z postawą i zaburzeniami równowagi posturalnej, a w konsekwencji może wpływać na wiele układów takich jak układ mięśniowo-szkieletowy, nerwowy, naczyniowy, oddechowy i pokarmowy.    


Układ czaszkowo- krzyżowy stanowi połączenie kości czaszki, rdzenia kręgowego i kości krzyżowej. Opony twarda i miękka, które otaczają i wspierają mózg i rdzeń kręgowy łączą się bezpośrednio z kośćmi. Dysfunkcja dowolnej części tego układu może powodować skutki lokalne, takie jak zawroty i bóle głowy, migreny czy bóle kręgosłupa, od szyi do dolnej części pleców. Skutkami obwodowymi zwiększonego napięcia oponowego i ucisku nerwów będą zaburzenia funkcji mięśni i narządów trzewnych unerwionych przez dany uciśnięty nerw np. dolegliwości trawienne, oddechowe lub ginekologiczne.      


Jeśli przeszedłeś tradycyjną fizjoterapię i czujesz, że ból nadal występuje, osteopatia może Ci pomóc. Możliwe, że układ trzewny lub czaszkowo-krzyżowy stanowi istotny czynnik wpływający na Twój ból i także wymaga leczenia. Mając to na uwadze, osteopatia dogłębnie skupia się na przyczynie powstawania bólu i wykorzystując holistyczne podejście do funkcjonowania ciała stanowi istotną wartość dodaną w leczeniu mniej lub bardziej skomplikowanych przypadków.      


 

Osteopatia pomaga w wielu dolegliwościach, takich jak m.in.:  

  • Uraz, wypadek, kontuzja sportowa,  
  • Zaburzenia równowagi,  
  • Powikłania pooperacyjne,  
  • Nadal odczuwalny ból po leczeniu konwencjonalnym,  
  • Problemy trawienne,  
  • Problemy oddechowe,  
  • Bóle menstruacyjne,  
  • Migreny lub niewyjaśnione bóle głowy.  

Wizyta u osteopaty obejmuje pełną diagnostykę ciała „od stóp do głów”. Jedną z głównych filozofii osteopatii jest to, że ciało funkcjonuje jako jedność, co oznacza, że wszystkie układy są ze sobą powiązane i powiązania tych układów są oceniane w trakcie zabiegów osteopatycznych w celu odnalezienia pierwotnej przyczyny Twojej dolegliwości. Następnie w trakcie wizyty wykorzystywane są odpowiednie techniki praktyczne, aby zlokalizować oraz zniwelować przyczynę pierwotną powstania dolegliwości.

Nasi specjaliści
Bartłomiej Chmurzyński
Fizjoterapeuta, Terapeuta Manualny, Trener Personalny
Karolina Kwiatkowska
Osteopatka, Fizjoterapeutka
Michał Otto
Osteopata, fizjoterapeuta
Maciej Zawadzki
Osteopata, fizjoterapeuta, terapeuta manualny, założyciel placówki OsteoTeam
Piotr Kupryjaniuk
Osteopata, Fizjoterapeuta
Paweł Sarnecki
Osteopata, fizjoterapeuta, terapeuta manualny
Nasza lokalizacja
01-210 Warszawa
ul. Kolejowa 45/ U14
Godziny Pracy
poniedziałek - piątek: 8:00-21:00
Odwiedź nas
FaceBook Instagram Znany Lekarz Booksy
Wykonanie: DevilArt